Jowisz jest piątą planetą Układu Słonecznego. Po Słońcu, Księżycu i Wenus, czwarty pod względem jasności obiektem na naszym niebie. Jego odległość od Słońca wynosi 5,2 j.a., a okres obiegu prawie 12 lat.

Masa Jowisza jest 318 razy większa od masy Ziemi, a jego średnica przewyższa średnicę ziemską przeszło 11 razy (143 tys. km). Planeta bardzo szybko obraca się wokół własnej osi i pełny obrót wykonuje w ciągu 10 godzin. Jowisz, podobnie jak Neptun wypromieniowuje dwa razy więcej energii niż otrzymuje od Słońca.

Skład chemiczny Jowisza jest zbliżony do słonecznego. Jednak ze względu na zbyt małe ciśnienie i temperaturę nie mogą w nim zachodzić reakcje jądrowe przemiany wodoru w hel.

Jowisz w samym środku ma niewielkie jądro żelazowo-krzemianowe. Poza tym jest wypełniony ciekłym wodorem metalicznym otoczonym grubą warstwą ciekłego wodoru. Glob planety otoczony jest gazową atmosferą składającą się z H2 (81%) i He (19%) oraz z domieszek (metan, amoniak, para wodna, acetylen, cyjanowodór i tlenek węgla).

Na zdjęciach można rozpoznać wyraźne równikowe struktury, które są wynikiem szybkiej rotacji globu. Temperatura na Jowiszu wynosi 170 K, a szybkość wiatrów powierzchniowych dochodzi do 600 km/h. Charakterystyczna dla powierzchni planety jest wielka czerwona plama, która stanowi gigantyczne zawirowanie w warstwie obłoków (taki ziemski cyklon). Jowisz ma wiele satelitów, ale najbardziej znane spośród nich są te, które można z powodzeniem zaobserwować nawet za pomocą lornetki: Io, Europa, Karlisto i Ganimedes.