Rodzaje Teleskopów

 

Teleskopy Soczewkowe:

Refraktory wykorzystują soczewki jako elementy ogniskujące. Nadają się bardzo dobrze do obserwacji planet i Księżyca, dając na tych obiektach lepsze obrazy niż teleskopy Newtona. Tak naprawdę nie warto kupować refraktora o średnicy mniejszej niż 60 mm. Jednak jak ktoś zamierza oglądać coś więcej niż planety, to dopiero refraktor o średnicy 90 mm dostarczy pewnych wrażeń. Należy pamiętać, że refraktor 90 mm, będzie równoważny teleskopowi lustrzanemu o średnicy 130 mm, co jest między innymi związane z przesłonięciem lustra głównego przez lustro wtórne. Refraktory powyżej 90 mm są już bardzo drogie i właśnie dlatego chcąc zbierać większą ilość światła sięgamy raczej po reflektory, które są tańsze:

 

 

 

Teleskopy zwierciadlane:

 Reflektory wykorzystują zjawisko odbicia światła. Ze względu na korzystną cenę w porównaniu z refraktorami są idealnymi instrumentami do obserwacji obiektów mgławicowych. W odróżnieniu od refraktorów są wolne od aberracji chromatycznych, ale mogą być obarczone komą i astygmatyzmem:

 

 

Teleskop Cassegraina charakteryzuje się tym, że posiada paraboliczne zwierciadło główne oraz zwierciadło wtórne (eliptyczne), które jest mniejsze i kieruje światło przez otwór w lustrze głównym do okularu:

 

 

 

Teleskopy w systemie mieszanym:

 

Teleskop Schmidta-Cassegraina zawiera korektor w postaci asferycznej płyty Schmidta, która jest droga w produkcji. Stanowi on modyfikację kamery Schmidta:

 

 

Teleskop Maksutova-Cassegraina posiada korektor w postaci ujemnej soczewki meniskowej. Można powiedzieć, że daje on lepsze obrazy niż teleskop Schmidta-Cassegraina: