Wenus jest drugą planetą od Słońca i po Słońcu i Księżycu najjaśniejszym obiektem na naszym niebie. Można ją bardzo dobrze obserwować (jej fazy) wieczorem lub nad ranem. Podobnie jak Merkury jest ona planetą wewnętrzną względem Ziemi i dlatego można czasami obserwować jej przejścia przed tarczą Słońca. Jest to jednak zjawisko rzadsze niż w przypadku Merkurego.

Średnia odległość Wenus od Słońca wynosi 0,72 j.a.. Rok wenusjański trwa 0,615 roku ziemskiego. Jest to najbliższa Ziemi planeta. Odległości między tymi planetami zmieniają się w granicach 40-259 mln km. Pod względem rozmiarów tylko nieznacznie ustępuje Ziemi, gdyż jej promień równikowy ma 6051 km. Podobnie jak w przypadku Merkurego czas obrotu wokół własnej osi jest stosunkowo długi i wynosi 243 dni. Zatem Wenus obraca się najwolniej spośród wszystkich planet.

Prawdopodobnie wnętrza Ziemi i Wenus są do siebie podobne, Jądro żelazo-niklowe otacza skalisty płaszcz i skorupa powierzchniowa. Powierzchnia planety w 85% pokryta jest utworami pochodzenia wulkanicznego. Działalność wulkaniczna planety prawie całkowicie zatarła kratery uderzeniowe.

Wenus ma gęstą, grubą atmosferę, która składa się z CO2, N2, CO, O2, Ar, Ne, Cl2, F2 i pary wodnej. Temperatura przy powierzchni sięga 750 K.